Open menu

Grouplessons and open hours

Below you can find  the most up-to-date schedule for the grouplessons and open hours, corrected for changes like lesson cancellations. For more information about a group lesson or an open hour, click on the sport in the schedule or go to ‘Sports’. For more information about the location, go to ‘Contact’ (SC = Sportcentrum, WAS = Willem Alexander Sportcentrum).

For the print versions of the schedules, click on the links below:

ACLO Sportcentre & Willem-Alexander SportcentrumGrouplessons and open hours schedule WAS & ACLO Sportcentrum Zernike (2018-2019)

ACLO Station: Groepslessen ACLO Station (2018-2019)

 

Do you want an easy overview see to if you can do a grouplesson today at the ACLO? Go to kaniknusporten.nl.

Maandag

BegintijdEindtijdActiviteitRuimteDocent
07:35 08:30 Swimming; basic skills required WAS zwembad Jennifer Bouman
08:00 09:15 Yoga SC zaal 1 Anna Rijkens
09:00 10:00 Bodypump ACLO Station Christel Vredeveld
09:00 10:00 Spinning SC spinning Tom Steffens
10:00 10:45 HIIT ACLO Station Christel Vredeveld
12:30 13:15 Bodyfit SC zaal 1 Christel Vredeveld
12:30 13:30 Swimming; basic skills required WAS zwembad Johan Poppinga
13:30 14:30 Pilates SC zaal 1 Marion Leeuw
13:30 14:30 Spinning MMP SC spinning Virtual
15:00 15:45 HIIT CANCELLED for period 1a SC zaal 1 Jennifer Bouman
15:00 16:00 Bodyfit CANCELLED for period 1a ACLO Station Fraa Alkemade
15:30 17:00 Futsal SC KDhal 1 Divers
15:30 17:00 Volleyball/basketball SC HGhal Divers
15:45 16:45 Bodypump SC zaal 1 Harrie Groenewold
16:00 17:00 Circuit training SC zaal 4 Chiel Mulder
16:00 17:00 Steps CANCELLED for period 1a ACLO Station Fraa Alkemade
16:30 17:30 Bodyfit WAS danszaal Peter Zweistra
16:45 17:45 Pilates SC zaal 1 Harrie Groenewold
17:00 18:00 Circuit training SC zaal 4 Rink Hooijsma
17:00 17:45 HIIT ACLO Station Anna Rijkens
17:00 18:00 Spinning SC spinning Henny Woldman
17:30 18:30 Zumba WAS danszaal Celine Tualena
17:30 18:30 Swimming; basic skills required WAS zwembad Peter Zweistra
18:00 19:00 Circuit training SC zaal 4 Hendrik Fredericks
18:15 19:45 Climbing SC klimmuur Chiel Mulder
18:30 19:30 Bodyfit WAS danszaal Celine Tualena
19:00 20:00 Zumba ACLO Station Marloes Pieksma
19:00 20:00 Spinning SC spinning Jasper van der Aa
19:30 20:30 African dance WAS danszaal Sita de Wit
20:00 23:00 Donker ACLO tennisbaan 6 (buiten) Divers
20:00 23:00 Donker ACLO tennisbaan 5 (buiten) Divers
20:00 21:00 Booty Blast ACLO Station Marloes Pieksma
20:00 21:00 Spinning SC spinning Jasper van der Aa
21:00 22:00 Bodyfit ACLO Station Karlijn Saris

Dinsdag

BegintijdEindtijdActiviteitRuimteDocent
07:35 08:30 Swimming; basic skills required WAS zwembad Hendrik Fredericks
08:30 09:30 Bootcamp indoor ACLO Station Johnny Snell
09:00 10:00 Spinning SC spinning Christel Vredeveld
09:30 10:30 Bodyfit ACLO Station Marlon Connor
10:30 11:15 HIIT ACLO Station Marlon Connor
12:30 13:15 Bodyfit SC zaal 1 Bibian Simons
12:30 13:30 Swimming; basic skills required WAS zwembad Frits Telkamp
13:15 14:00 HIIT SC zaal 1 Christel Vredeveld
13:30 14:30 Spinning MMP SC spinning Virtual
14:00 15:00 Power yoga SC zaal 1 Christel Vredeveld
15:15 16:15 Bodypump SC zaal 1 Christel Vredeveld
15:30 17:00 Futsal SC struikhal Rik Wilbers
15:30 16:15 TRX ACLO Station Marlon Connor
15:30 16:15 Swimming; basic skills required WAS zwembad Peter Zweistra
16:00 17:00 Circuit training SC zaal 4 Hendrik Fredericks
16:15 17:00 Combat ACLO Station Marlon Connor
16:15 17:00 Aquafit WAS zwembad Peter Zweistra
16:30 17:30 Bodyfit WAS danszaal Virginia Kui
17:00 18:00 Circuit training SC zaal 4 Hendrik Fredericks
17:00 17:45 Labooca ACLO Station Marlon Connor
17:30 18:30 Pilates/yoga WAS danszaal Virginia Kui
17:30 18:30 Spinning SC spinning Wouter van Egmond
17:45 18:45 Circuit training ACLO Station Marlon Connor
18:30 19:30 Zumba WAS danszaal Marloes Pieksma
18:30 20:00 Climbing SC klimmuur Jelmer Folkertsma
18:30 19:30 Spinning SC spinning Wouter van Egmond
18:45 19:45 Bodyfit ACLO Station Heidi Schulkes
19:45 20:45 Steps ACLO Station Heidi Schulkes
20:00 23:00 Donker ACLO tennisbaan 6 (buiten) Divers
20:00 23:00 Donker ACLO tennisbaan 5 (buiten) Divers
20:45 22:00 Yoga ACLO Station Heidi Schulkes

Woensdag

BegintijdEindtijdActiviteitRuimteDocent
07:35 08:30 Swimming; basic skills required WAS zwembad Henny Woldman
08:30 09:30 Bodyfit ACLO Station Floor Buikema
09:00 10:00 Spinning SC spinning Henny Woldman
09:30 10:30 Bodypump ACLO Station Floor Buikema
10:30 11:30 Jumping fitness ACLO Station Floor Buikema
12:30 13:15 Bodyfit SC zaal 1 Lydian Medema
12:30 13:30 Swimming; basic skills required WAS zwembad Jennifer Bouman
13:30 14:30 Spinning MMP SC spinning Virtual
15:30 17:00 Voetbal SC voetbal kg 2 Rinie Jurna
15:30 17:00 Futsal SC KDhal Peter Zweistra
15:30 16:30 Pilates ACLO Station Harrie Groenewold
16:00 17:00 Circuit training SC zaal 4 Michiel Korff
16:30 17:15 HIIT ACLO Station Harrie Groenewold
16:30 17:30 Zumba WAS danszaal Celine Tualena
17:00 18:00 Circuit training SC zaal 4 Michiel Korff
17:30 18:30 Bodypump ACLO Station Harrie Groenewold
17:30 19:00 Gymnastics WAS turnzaal Domien Hettinga
17:30 18:30 Bodyfit WAS danszaal Celine Tualena
18:15 19:15 Spinning SC spinning Heidi Schulkes
18:30 19:30 Jumping fitness ACLO Station Floor Buikema
19:00 20:30 Gymnastics WAS turnzaal Domien Hettinga
19:00 20:00 Swimming; basic skills required WAS zwembad Michiel Korff
19:15 20:15 Bodyfit SC zaal 1 Heidi Schulkes
19:30 20:30 Steps CANCELLED ACLO Station Fraa Alkemade
20:00 23:00 Donker ACLO tennisbaan 6 (buiten) Divers
20:00 23:00 Donker ACLO tennisbaan 5 (buiten) Divers
20:15 21:30 Power yoga SC zaal 1 Heidi Schulkes
20:15 21:15 Spinning SC spinning Jasper van der Aa
20:30 21:30 Circuit training ACLO Station Michiel Korff
21:30 22:30 Bodyfit ACLO Station Karlijn Saris
21:30 23:00 Climbing SC klimmuur Edo de Jong
22:15 23:00 Swimming; basic skills required WAS zwembad Inez van der Haer

Donderdag

BegintijdEindtijdActiviteitRuimteDocent
07:35 08:30 Swimming; basic skills required WAS zwembad Peter Zweistra
08:00 09:15 Yoga SC zaal 1 Anna Rijkens
09:00 10:00 Circuit training ACLO Station Marlon Connor
09:00 10:00 Spinning MMP SC spinning Virtual
10:00 11:00 Jumping fitness ACLO Station Floor Buikema
12:30 13:15 Bodyfit SC zaal 1 Bibian Simons
12:30 13:30 Swimming; basic skills required WAS zwembad Christel Vredeveld
13:30 14:30 Spinning MMP SC spinning Virtual
15:30 17:00 Futsal SC KDhal Chiel Mulder
15:30 16:30 Bodyfit ACLO Station Christel Vredeveld
15:30 16:15 Swimming; basic skills required WAS zwembad Marlon Connor
16:00 17:00 Bodypump CANCELLED (this period) SC zaal 1 Divers
16:00 17:00 Circuit training SC zaal 4 Rink Hooijsma
16:15 17:00 Aquafit WAS zwembad Marlon Connor
16:30 17:30 TRX ACLO Station Christel Vredeveld
16:30 17:30 Bodyfit WAS danszaal Bibian Simons
17:00 18:00 Yoga SC zaal 1 Mayke Bosman
17:00 18:00 Circuit training SC zaal 4 Chiel Mulder
17:00 18:00 Swimming; basic skills required WAS zwembad Hendrik Fredericks
17:30 18:15 HIIT ACLO Station Christel Vredeveld
17:30 18:30 Labooca WAS danszaal Marlon Connor
17:30 18:30 Spinning SC spinning Peter Zweistra
18:00 19:00 HIIT SC zaal 1 Mayke Bosman
18:15 19:45 Climbing SC klimmuur Cees Reitsma
18:30 19:30 Bodypump ACLO Station Christel Vredeveld
19:00 20:00 Spinning SC spinning Mayke Bosman
19:30 20:30 Combat ACLO Station Johnny Snell
20:00 23:00 Donker ACLO tennisbaan 6 (buiten) Divers
20:00 23:00 Donker ACLO tennisbaan 5 (buiten) Divers
20:30 21:30 Jumping fitness ACLO Station Yvonne Alards
21:30 22:30 Yoga ACLO Station Yvonne Alards
22:15 23:00 Swimming; basic skills required WAS zwembad Sven Spijkerman

Vrijdag

BegintijdEindtijdActiviteitRuimteDocent
07:35 08:30 Swimming; basic skills required WAS zwembad Hendrik Fredericks
08:15 09:15 Spinning MMP SC spinning Virtual
12:30 13:15 Bodyfit SC zaal 1 Marlon Connor
12:30 13:30 Badminton SC struikhal Divers
12:30 13:30 Swimming; basic skills required WAS zwembad Hendrik Fredericks
13:30 14:30 Pilates SC zaal 1 Marion Leeuw
13:30 14:30 Spinning MMP SC spinning Virtual
14:30 16:00 Futsal SC struikhal Rinie Jurna
15:00 16:00 Yoga SC zaal 1 Mayke Bosman
15:30 16:30 Bodyfit ACLO Station Virginia Kui
16:00 17:00 Bodyfit SC zaal 1 Mayke Bosman
16:00 17:00 Circuit training SC zaal 4 Rinie Jurna
16:30 17:30 Pilates/yoga ACLO Station Virginia Kui
17:00 18:00 Bodypump SC zaal 1 Mayke Bosman
17:00 18:00 Circuit training SC zaal 4 Rinie Jurna
17:00 18:00 Spinning SC spinning Indy Hulleman
17:30 18:30 Bootcamp indoor ACLO Station Johnny Snell
17:30 18:15 Combat WAS danszaal Marlon Connor
17:30 18:30 Swimming; basic skills required WAS zwembad Sanne Kroontje
18:15 19:00 Labooca WAS danszaal Marlon Connor
20:00 23:00 Donker ACLO tennisbaan 6 (buiten) Divers
20:00 23:00 Donker ACLO tennisbaan 5 (buiten) Divers
20:45 23:00 Swimming; basic skills required WAS zwembad Sven Spijkerman

Zaterdag

BegintijdEindtijdActiviteitRuimteDocent
09:00 10:00 Bodyfit SC zaal 1 Divers
10:00 11:00 Yoga/pilates SC zaal 1 Divers
11:00 12:00 Circuit training SC zaal 4 Divers
12:30 13:30 Swimming; basic skills required WAS zwembad Divers
19:00 22:00 Donker ACLO tennisbaan 6 (buiten) Divers
19:00 22:00 Donker ACLO tennisbaan 5 (buiten) Divers

Zondag

BegintijdEindtijdActiviteitRuimteDocent
10:00 11:00 Bodyfit SC zaal 1 Divers
11:00 12:00 Circuit training SC zaal 4 Divers
19:00 21:00 Donker ACLO tennisbaan 6 (buiten) Divers
19:00 21:00 Donker ACLO tennisbaan 5 (buiten) Divers

Healthy Ageing

ACLO understands the importance of Healthy Ageing and has therefore established a Healthy Ageing committee (Healthcie) in 2014-2015.